پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

Lines, Ridges, and Wrinkling 2 Weeks After Abdominal Lipo   سوال : از دو هفته بعد از عمل...

گالری عکس قبل و بعد لیپوماتیک

گالری عکس قبل و بعد لیپوماتیک

 بازدیدکنندگان محترم کلینیک تخصصی ویتا کلینیک در راستای حفظ حریم شخصی افراد و همراستا با...

لیپوماتیک

لیپوماتیک

شماره موبایل جهت مشاوره رایگان 09199395613 ( تماس از طریق وایبر ، واتس آپ ، تلگرام امکان پذیر...

سوال های متداول

سوال های متداول

  سؤال: چربي هاي ليز شده در روش( لیپوماتیک )   NIL به چه صورتي هستند؟ پاسخ: در...

آمار بازدید سایت

امروز
دیروز
هفته گذشته
کل بازدید
892
1944
5523
1062152
2017-03-28 08:44:07

عضویت در خبرنامه

سلولیت چیست

سلولیت

سلولیت

 

در نگاه اول، واژه cellulitis، معنی عفونت والتهاب سلولها را در ذهن تداعی می کند. ولی این واژه در زیبایی به معنی لیپودیستروفی لوکالیزه استفاده می شود. همین تشابه ،موجب گردیده که در زبانهای مختلف، تنوعی از اصطلاحات را جهت اشاره به سلولیت بکار برند. با همه اینها، اصطلاح سلولیت مقبولیت بیشتری دارد. سلولیت سالها به عنوان یک مشکل زیبایی، بسیار کم اهمیت تلقی می شد و بسیاری از متخصصین حتی از ورود به این بحث خودداری می کردند. ولی امروزه مورد توجه بسیاری از مراکز علمی دنیا است. سلولیت یک بی نظمی وتغییر در بافت زیر جلدی به علل مختلف است. در لغت نامه پزشکی، سلولیت (pani cellulitis) بصورت زیر تعریف شده است: یک بی نظمی غیرالتهابی زیر جلدی که که منجر به نواحی دردآور؛ سفت و متورم می گردد.

 

 

cellulitis 2

 

 

بسیاری  سلولیت را منحصراً یک مشکل زیبایی در نظر می گیرند. در حالیکه این یک بیماری است و ۹۰٪ زنان دارای اشکال متفاوت آن هستند. سلولیت در ابتدا محدود و بی خطر است ولی در مراحل پیشرفته، این بیماری رنج آور بوده و ضمن تأثیر در شکل فیزیکی اندام، با اختلال گردش خون همراه است. سلولیت معمولاً در نواحی ران، باسن، شکم، لگن، کمر، پهلوها، بازو و مچ پا شکل می گیرد.

تشکیل سلولیت

سلولیت فرایند تغییر شکل بافت پیوندی است که بطور تدریجی شروع شده و به فیبروز بدون التهاب ختم می شود. سلولیت اغلب در زنان اتفاق می افتد. این امر بدلیل تفاوت ساختار بافت پیوندی زنان با مردان و نیز افزایش ناگهانی سطح هورمون بطور ماهیانه در زنان است. بدین ترتیب که: سلولیت با تجمع چربیها در حفرات موجود در بافت هیپودرم شروع می شود و این در حالی است که حجم این حفرات در زنان بیشتر از مردان بوده و تغییرات ناگهانی هورمونی تاثیر بسزایی در تجمع چربیها در این حفرات دارند.

تشکیل سلولیت از شخصی به شخص دیگر متفاوت بوده و به عوامل گوناگونی چون ژنتیک، جنسیت، تغییرات هورمونی، رژیم غذایی، وزن، سن، حالات روحی و وضعیت تحرک فرد بستگی دارد. به هر حال، عوامل فوق موجب تجمع چربی در سلولهای چربی، بزرگ شدن آنها و شروع تشکیل سلولیت می شوند. بدین ترتیب که:
سلولهای چربی با بزرگ شدن خود روی عروق لنفی و مویرگ های اطراف خود فشار آورده و موجب اختلال تخلیه لنف وجریان خون در آنها می گردند. تا جائیکه در بعضی نقاط جریان خون و لنف به طور کامل قطع می شود. بنابر این مواد زائد حاصل از متابولیسم در آنها افزایش یافته و ضمن تغییر شیمیایی محیط، در دیواره های آنها رسوب می نمایند.

همچنین منافذ جداره عروق گشاد شده و موجب تراوش آب، پلاسما و پروتئین ها به حفره های بینابینی ونهایتاً تورم موضع و غلیظ شدن فزاینده مایع میان بافتی می شوند، عوامل فوق با کاهش شدید متابولیسم و مبادلات حیاتی در موضع همراهند. بنابراین بافت های فیبری نیز فیبروزه شده و گره های چربی را بطور کامل encapsulate می کنند. پدیده فوق باعث می شود که در دسترسی بدن به بافت سلولیت غیرممکن بوده و استفاده از رژیم های لاغری و ورزش در برداشت چربی از بافت سلولیت ناموفق باشد. فقدان خاصیت ارتجاعی طبیعی و ورم نواحی متورم از آب و مواد زائد حالتی را بوجود می آورند که به orange peel skin معروف است(ظاهر پوست پرتقالی). بطوریکه کشیدن، نیشگون گرفتن و صاف کردن چین ها دردآور و غیرممکن می گردد.

سبولیت پوست پرتقالی

 

orange-2

اگر یک بافت سلولیت را زیر میکروسکوپ نگاه کنید خواهید دید موقعیت کلاژن، که باید افقی باشد، شکسته شده و بعضاً عمودی شده است.

پس بطور کلی شکل گیری سلولیت یعنی:

- تجمع چربی در سلولهای چربی

- کاهش و توقف تخلیه لنفی و جریان خون مویرگی

- افزایش مواد زاید و سمی حاصل از متابولیسم

- کاهش متابولیسم و تبادلات حیاتی

- افزایش ورم بافتی و فیبروزه شدن بافت همبند

بسیاری پدیده سلولیت و چاقی را یکی می دانند. ولی این دو عارضه کاملاً از هم متفاوتند زیرا چاقی یعنی:

افزایش وزن با تجمع چربی(بیشتر در ناحیه شکم)، بدون درد و ناصافی پوست در نواحی چاق که در هر دو جنس بروز می کند و با رعایت رژیم غذایی قابل درمان است. ولی سلولیت یعنی:

تجمع چربی، بعضاً بدون افزایش وزن، در نواحی خاصی از بدن، به همراه تغییرات بافت همبند و ظاهر ناهموار (پوست پرتقالی) که بیشتر در زنان بروز می کند و با رژیم درمانی برطرف نمی گردد.

درمان با وکیوم-ماساژ

همانگونه که در اول بحث اشاره شد قطعاً درمانی موفق خواهد بود که با نگاهی علمی به شرایط فیزیولوژیک بافت سلولیت بافت، برنامه ریزی و اجرا گردد. با این نگرش، در زیر به بررسی ساختار و برنامه های درمانی سیستمهای وکیوم-ماساژ می پردازیم.

ساختار

ساختار مکانیکی و الکترونیکی این سیستم ها اغلب شامل یک پمپ وکیوم است. که به یک کنترولر الکترونیکی با نرم افزار ویژه سپرده شده است. در زیر بلوک دیاگرام کلی آن آورده شده است.

برد نمایش وکنترل پارامترها

هندپیس در شکل ها و انواع گوناگون

برد کنترل میکروپروسسوری و رله های راه انداز

منبع تغذیه

سیتم پنوماتیک شامل: پمپ وکیوم، الکتروولو مدوله کننده شکل وکیوم، الکتروولو هندپیس، فیلتر و...

اثرات درمانی این سیستم نتیجه مستقیم مکش یک پمپ وکیوم نیست. بلکه آنچه باید مورد توجه قرار گیرد کنترل نرم افزاری وکیوم و اعمال آن در میزان و شکل موج های گوناگون بر اساس ساختار آناتومیک و فیزیولوژیک بدن برای ایجاد اثرات قابل اندازه گیری در بافت ها است.

مکانیسم عمل

در بخش تشکیل سلولیت به این مطلب اشاره شد که سلولیت یعنی: تجمع چربی ها در سلولهای چربی، کاهش و توقف جریان خون و لنف، افزایش مواد زائد و سمی حاصل از متابولیسم، کاهش متابولیسم و تبادلات حیاتی، ورم و فیبروز بافت همبند.

حال به نظر شما برای از بین بردن شرایط فوق و برگرداندن بافت سلولیت به حالت طبیعی چه باید کرد؟

مطمئناً شما هم موافقید که برای درمان سلولیت حداقل باید:

- جریان خون مویرگی در موضع افزایش داده شود.
- آب ومواد سمی زائد بوسیله درناژ لنفی از موضع خارج گردد.
- متابولیسم از طریق اکسیژن رسانی افزایش یابد.
- سایز سلولهای چربی کوچک شود.
- وبا تحریک فیبرها،خاصیت الاستیسیتی بافت همبند باز گردانده شود.

اگر موارد فوق را به عنوان یک برنامه درمانی موثر در درمان سلولیت بپذیریم این نتیجه حاصل خواهد شد که سلولیت بوسیله رژیم درمانی، ورزش و روشهای معمول در تناسب اندام، قابل درمان نیست، زیرا هیچ کدام از این روش ها نمی توانند اثرات فیزیولوژیک یاد شده را بطور همزمان به بافت سلولیت اعمال نمایند. بطور مثال:

در رژیم درمانی، به فرد غذای کم کالری داده می شود تا بدن از چربیهای ذخیره شده استفاده نماید. در حالیکه چربیهای ناحیه سلولیت، در حفرات فیبروزه بافت همبند به دام افتاده اند و بعلت کاهش و یا توقف جریان خون در موضع، وارد شدن آنها به چرخه سوخت و ساز بدن براحتی امکانپذیر نیست. بنابراین استفاده از رژیم کم کالری به منظور درمان سلولیت، موجب لاغری عمومی بدن، بخصوص صورت، شده و لیکن در کاهش حجم سلولیت تأثیر چندانی نخواهد داشت.

علت موفقیت سیستم های وکیوم-ماساژ در درمان سلولیت بدین دلیل است که ساختار نرم افزاری تنظیم وکیوم و شکل موج وکیوم، در آنها بر اساس نظر تراپیست ها تنظیم شده است. بدین ترتیب که، قبل از ساخت این سیستم ها، نوع و شکل اعمال و حرکات مورد نیاز ،برای ایجاد اثرات فیزیولوژیکی لازم در جهت درمان سلولیت، از صدها تراپیست استعلام و بصورت عملی اجرا گردیده اند تا نتایج درمانی آنها به اثبات برسند. سپس ساختار مکانیکی و الکترونیکی را با نگرش به موارد فوق، طوری برنامه ریزی نموده اند که عین حرکات وروشهای پیشنهادی تراپیست ها را روی بافت سلولیت اعمال نمایند.

بر همین اساس در این سیستم ها میزان مکش وشکل موج آن، به ازاء هر کدام از مراحل درمانی سلولیت مانند افزایش جریان خون مویرگی، تحریک فیبرها، درناژ لنفی، اکسیژن تراپی و خرد کردن چربیها، به شکل ویژه طراحی شده است که درمانگر با اعمال منظم آنها بر اساس پروتکل درمانی دستگاه، به نتایج فیزیولوژیکی مورد نظر می رسد.

یاآوری این نکته ضروری است روش درمانی این سیستم ها از سوی FDA نیز مورد تایید قرار گرفته است.

کاربرد

این سیستم ها اول با هدف درمان سلولیت ساخته و ارائه شدند ولی با توجه به اثرات فیزیولوژیک آنها در بافت، مانند افزایش جریان خون و متابولیسم، اکسیژن تراپی، درناژ لنفی و بهبود الاستیسیتی، به سرعت در درمان بسیاری از مشکلات دیگر و ارائه خدمات متنوع زیبایی نیز گسترش یافتند از جمله:

SPORTS:
*Stimulation
*Elimination of toxins
*Musclesrel
WELLNESS:
*Stress (insomnia)
*Oedema(heavy legs)
*Relaxation
THERAPY:
*Rheumatics, Skin grafts
*Blood and lymph circulatory problems
*Pre and post surgical treatments

کاربردهای ترکیبی

برخی از سازندگان سیستم های وکیوم-ماساژ، آنها را بصورت ترکیبی با تکنولوژی های دیگر، که موجب تشدید اثرات و بهبود نتایج آنها میگردند، ارائه می دهند. از آن جمله می توان به ارائه ترکیبی این سیستم ها به همراه فتوتراپی، اولتراسوند، infrared، لیزرتراپی، ترموتراپی و غیره اشاره نمود. که در این دستگاه از روش ترموتراپی استفاده شده است، البته در همه روشهای ترکیبی فوق در نهایت گرما ایجاد شده و از گرمای ایجاد شده در درمان استفاده میشود.

بطور مثال در اولتراسوند که اخیراً محبوبیت زیادی در بین پزشکان ایجاد کرده است وقتی امواج اولتراسوند از بافت های بدن عبور می کنند دو اثر عمده به جا می گذارند:

۱- اثر مکانیکی: امواج اولتراسوند با توجه به فرکانس و ساختار موجی شان، موجب نوسان بافت های بدن یا به اصطلاح میکروماساژ بافت ها می شوند.

۲- اثر حرارتی: اصطکاک عبور امواج اولتراسوند از بافت ها به همراه میکروماساژ (اثر مکانیکی)، موجب تولید حرارت در بافت می شود.

در صورت اعمال امواج اولتراسوند با مد Continuous اثر حرارتی غالب شده و اثر مکانیکی کاهش می یابد و بالعکس، در صورت اعمال آن بصورت پالسی، اثر مکانیکی غالب شده و اثر حرارتی کاهش می یابد.

همانطور که می بینید از اولتراسوند جهت تولید گرما استفاده میشود ولی در این دستگاه شما از ابتدا گرمای کنترل شده و قابل تحملی را روی سر هر دو پروپ خواهید داشت.

اگر وکیوم-ماساژ موجب افزایش جریان خون موضعی، خردشدن چربیها، افزایش متابولیسم، درناژلنفی و غیره در سطح ماکرو می شود ترمو تراپی همه این اثرات را در سطح میکرو ایجاد می کند و مطمئناً در صورت اعمال همزمان اثرات این دو تکنولوژی بر بافت سلولیت، اثرات آنها تشدید گردیده و نتایج درمانی بسیار مؤثرتری را بدنبال خواهد داشت.

فتوتراپی

امروزه انرژی موجود در فوتون های نور، که هر روز با طلوع آفتاب حیات دوباره ای به کره خاکی ما می بخشند، و نیز گستره کاربرد آن در تکنولوژی های گوناگون، برهیچ کسی پوشیده نیست.

اگر فوتون های نور با طول موج وشدت مناسب بر پوست تابیده شوند ضمن جذب شدن در موارد بیولوزیک بدن، انرژی خود را به احشاء سلولی منتقل نموده واثراتی چون افزایش متابولیسم، افزایش microcirculation، تولید حرارت و relaxation را در موضع بدنبال خواهد داشت. بنابراین سیستم های ترکیبی با این تکنولوژی نیز، همانگونه که در ترکیب با ترموتراپی بیان گردید، دارای اثراتی بیشتر و مؤثرتر از حالت منفرد خواهند بود.

لیپوماتیک - لیپولیز - اولترازد - پیکر تراشی - چگونه لاغر شویم

طراحی وب سايت و ميزباني وب : توسط گروه سايت سازیجوملا
بهینه سازی کارونت