پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

Lines, Ridges, and Wrinkling 2 Weeks After Abdominal Lipo   سوال : از دو هفته بعد از عمل...

گالری عکس قبل و بعد لیپوماتیک

گالری عکس قبل و بعد لیپوماتیک

 بازدیدکنندگان محترم کلینیک تخصصی ویتا کلینیک در راستای حفظ حریم شخصی افراد و همراستا با...

لیپوماتیک

لیپوماتیک

شماره موبایل جهت مشاوره رایگان 09199395613 ( تماس از طریق وایبر ، واتس آپ ، تلگرام امکان پذیر...

سوال های متداول

سوال های متداول

  سؤال: چربي هاي ليز شده در روش( لیپوماتیک )   NIL به چه صورتي هستند؟ پاسخ: در...

آمار بازدید سایت

امروز
دیروز
هفته گذشته
کل بازدید
905
1944
5536
1062165
2017-03-28 08:45:43

عضویت در خبرنامه

نکات حائز اهمیت بعد از انجام لیپوماتیک

نکات مهم بعد از لیپوماتیک :

1- بعد از لیپوماتیک بعضی از بیماران ممکن است دچار نگرانی ناشی از ترشح خونابه از محل سوراخهای ایجاد شده در سطح پوست خود شوند که این مساله جای نگرانی ندارد و امری طبیعی می باشد و این ترشحات با روندی کاهشی طی  چندین روز ادامه یافته و در نهایت به پایان می رسد.نکته قابل توجه اینست که این ترشحات خون نمی باشند و در حقیقت همان محلول درمانی ای می باشد که پزشک شما هنگام لیپوماتیک در چربی زیر پوستی تزریق نموده که آن ناحیه برای انجام لیپوماتیک آماده شود .این محول در مجاورت با مویرگهای ناحیه عمل شده به خون آغشته شده و رنگ قرمز به خود می گیرد.

2- درد اکثر بیماران بعد از عمل لیپوماتیک با داروهایی همچون استامینوفن کدئین ( 500 میلی گرم استامینوفن + 30 میلی گرم کدئین ) به خوبی کنترل می شود .

3-  پوشیدن گن لیپوساکشن توسط گروه پزشکی بعد از لیپوماتیک معمولا در حالت خوابیده برای بیمار انجام می شود و این گن فشاری باعث خروج سریع تر خونابه ها می شود و در نتیجه درد بیمار بخاطر تجمع مایع کمتر می کند و در نهایت با اثر فشاری گن باعث می شود نتیجه عمل لیپوماتیک بهتر شود.

4-      در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول تخلیه مایعات از محل بیشتر می باشد و هر چه تخلیه مایعات بیشتر باشد تورم و کبودی کمتری خواهید داشت.بنا براین باید با ماساژ محل عمل به سمت پایین به تخلیه هرچه بیشتر مایع از محل عمل کمک کرد زیرا مایع باقیمانده بعد از بسته شدن منافذ باعث درد و بزرگی سایز شده و به کندی بوسیله بدن دفع میگردد.

5-    میزان تنگی و گشادی گن می بایست به گونه ای باشد که بر بدن فشاری معادل 17 الی 21 میلیمتر جیوه ایجاد کند (نه زیاد تنگ باشد که خونرسانی پوستی را مختل کند و نه چنان گشاد باشد که اثرفشاری گن برای فشردن پوست غیر ملموس باشد) لذا میزان فشاری که می بایست گن ایجاد کند باید بگونه ای باشد که نفس کشیدن بیمار سخت نباشد ، بیمار به راحتی غذا بخورد و برای دستشویی رفتن و نشستن بر روی توالت فرنگی مشکل نداشته باشد

6- بیمار بعد از لیپوماتیک می بایست از توالت فرنگی استفاده نماید چرا که نشستن و برخواستن در توالت ایرانی می تواند موجب تغییر فشار خون و بعضا افت فشارخون گردد که می تواند منتج به غش کردن بیمار شود.برای رفتن به دستشویی می توان بطور موقت گن را بیرون آورد.

7-  ۳ تا ۵ روز از نشستن ۹۰ درجه (مستقیم ) اجتناب نموده و بیشتر دراز بکشید یا لم بدهید.

8-  از روز بعد از عمل فعالیت فیزیکی روزانه را آغاز کنید.

9- گن در 24 ساعت اول بعد از لیپوماتیک نـبـایــد توسط بیمار بیرون آورده شود

10-  استراحت مطلق فقط برای چند ساعت اول توصیه می شود وبعد از چند ساعت  پیاده روی کوتاهی داشته باشید و پیاده روی را در روزهای بعد نیز ادامه دهید.

11-  24 ساعت بعد از عمل برای اولین بار می بایست گن بیمار توسط تیم پزشکی و درحالت خوابیده بیرون آورده شود و دراین حالت باید مراقب افت فشار خون احتمالی بیمار بعد از خروج گن فشاری بود.

12-  تعویض اولیه پانسمان بهتر است 24 ساعت بعد از لیپوماتیک توسط تیم پزشکی صورت بپذیرد.

13-  سوراخ های کوچک ایجاد شده در سطح پوست بدنبال لیپوماتیک بخیه نمی شوند چرا که می بایست از این طریق خونابه دفع گردد.

14- در پایان لیپوماتیک و قبل از پوشاندن گن توسط گروه پزشکی بر روی سوراخ ها از پدهای جاذب مانند نواربهداشتی ،پوشک بچه و یا ایزی لایف استفاده می شود و سپس بر روی آن گن پوشانده می شود.با توجه به اینکه در 24 ساعت اول گن نمی بایست از بدن بیرون آورده شود لذا می توان روی سطح گن نیز از پد های جاذب استفاده کرد که در آن صورت در 24 ساعت اول پدهای روی گن می تواند توسط بیمار تعویض گردد ولی پدهای جاذب زیر گن را تا 24 ساعت بهتر است برداشته نشود.

15-  تا 48 ساعت بعد از عمل لیپوماتیک توصیه میشود در هنگام خوابیدن بیمار در زیر بدنشان سفره پلاستیکی و یا بهتر از آن از دراشیت Draw sheet  استفاده نمود که در صورت خروج مایعات از بدن بیمار طشک بیمار و یا زیر انداز بیمار خونابه ای نگردد.( معمولا دراشیت را می توان از داروخانه ها تهیه کرد).

16-تا 7 روز بعد از عمل می بایست روزانه 23 الی 24 ساعت گن را پوشید و می توان در این زمان برای حمام رفتن موقتا گن فشاری را بیرون آورد .

17-  از هفته اول به بعد بیمار می تواند روزانه 8-10 ساعت گن را در طول روز بپوشد و هنگام خوابیدن آنرا بیرون بیاورد.

18- بطور کلی پوشیدن گن برای 4 هفته الی یک ماه توصیه می گردد.

19- پزشک شما بعد از لیپوماتیک برای 7 الی 10روز به شما آنتی بیوتیک خواهد داد که می بایست بطور کامل و سر وقت مقرر خورده شود.

20-  توصیه می شود 24 الی 48ساعت بعد از عمل لیپوماتیک به حمام نروید چونکه ورود مایعات ازطریق سوراخهای موجود می تواند ریسک عفونت را بالا ببرد.از بعد از 48 ساعت ترجیحا با بستن پانسمان ضد آب بر روی سوراخها می توان به حمام رفت ( این قبیل پانسمانهای ضد آب را می توان از دارو خانه تهیه نمود ).

21-  تا زمانی که سوراخهای ایجاد شده در سطح بدن بطور کامل بسته نشده رفتن به جکوزی ، استخر و خوابیدن در وان وشنا در دریا  نباید انجام شود

18- در صورت ایجاد تب ، لرز درد شدید ، قرمزی سطح پوست حتما با پزشک خود تماس بگیرید

19-در زمان ترخیص بیمار بعد از لیپوماتیک معمولا سطح خونی داروی لیدوکائین تزریق شده حین لیپوماتیک به حداکثر رسیده است لذا بیمار می بایست از علائم مربوط به آن آگاه باشد.این علایم شامل مشکل در تکلم ، شنیدن صدای زنگ و یا وزوز در گوش ، لرزش بدن و یا اندامها و همچنین مور مور شدن و سوزن سوزن شدن دور لبها و حالت منگ و گیچی است که در این صورت می بایست با پزشکتان تماس بگیرید.

20- توصیه اکید بر این است که از بعد عمل تا بیست و چهار ساعت بیمار به تنهایی در منزل نباشد و همیشه فردی در کنار و مراقب او باشد.

21-بیمار تا سه روز نباید نوشیدنی های الکلی مصرف کند و مصرف سیگار نیز حداقل برای یک هفته بعد از عمل می بایست متوقف گردد.

22-فعالیت های شدید بدنی مانند بلند کردن اشیا ،دراز و نشست می بایست تا یک هفته انجام نشود

23-مصرف مایعات بعد از لیپوماتیک توصیخ می شود علی الخصوص طی بیست و چهار ساعت اول بعد عمل .در این بین آب مرکبات تازه مانند پرتقال نارنگی توصیه می شود و همچنین مصرف آناناس تازه نیز توصیه می گردد.

24-بیمار بعد از لیپوماتیک تا بیست و چهار ساعت از غذاهای نرم مانند سوپ و غیره استفاده نماید ونباید غذاهایی که ایجاد یبوست می کند میل نماید .از بعد از بیست و چهار ساعت عمل  می توان غذای عادی همیشگی را مصرف نماید هرچند از خوردن غذاهای نفاخ باز باید پرهیز کرد و ترجیحا مواد پروتئینی مانند کباب و جوجه توصیه می شود.

25-ورم ، کبودی پوست ، خستگی و احساس سستی بعد از لیپوماتیک امری طبیعی است که با گذشت زمان بهبود می یابد.پوشیدن گن فشاری روند بهبود این علایم را تسریع می نماید

26-معمولا 2 الی 4 هفته بعد از لیپوماتیک زیر پوست نواحی سفتی ایجاد می شود که این مساله را با ماساژ نواحی به مدت 15 دقیقه و دو بار در روز می توان بهتر کرد هرچند توصیه می شود برای انجام بهتر اینکار از دستگاه LPG  و RF  رادیوفریکوئنسی استفاده نمود که تاثیر بسیار بهتری بر بهبود روند آن و همچنین کاهش تورم و جمع شدگی بهتر پوست دارد .این دستگاهها در ویتا کلینیک موجود می باشد و با هماهنگی قبلی می تواند برای انجام این کار با مرکز ما در ارتباط باشید.

27-درصد زیادی از بیماران بعد از عمل دچار Dysesthesia  یا بیحسی و یا کم حسی نواحی سطح پوست می شوند که یک الی سه ماه این مساله باقی می ماند.در بعضی افراد این مساله خود را بصورت حس خارش خود را نشان می دهد که توصیه می شود در این صورت با پزسک خود در ارتباط باشید تا راهنمایی لازم را برای بهبود آن به شما بدهد هرچند این پدیده ، کاملا طبیعی می تواند باشد.

28-درصورت ایجاد هماتون یا تجمع موضعی خون در ناحیه از بدن پزشک شما با درناژ و گاها با اکسپلور کردن آن ناحیه هماتوم ایجاد شده را درمان می نماید

29-در صورت ایجاد سروما پزشک با آسپیراسیونهای سریالی طی چند روز سرومای ایجاد شده را درمان می نماید ولی باید توجه داشت که گن فشاری شل و نبستن آن طی دوره مقرر می تواند فرد را به این مساله مستعد سازد و بعد از درمان آن پزشک می بایست از مناسب بودن فشار گن شما اطمینان حاصل کند.

30-محل سوراخ های ایجاد شده بعد از لیپوماتیک در پوستهای روشن طی یک الی دو هفته اول به رنگ قرمز می شود و طی 3 الی شش ماه از بهینه می شود و در نهایت جای آن معمولا  به اندازه 2 الی 4 میلیمتر بصورت سفید گچی باقی  می ماند ولیکن در پوستهای زیتونی و یا تیره رنگ گاها کمی جای آن تغییر رنگ داده و طی 6 الی 12 ماه بهتر می گردد.

نکته قابل تامل این است که در صورتیکه جای سوراخهای ایجاد شده بخیه شود اسکار ناشی از بخیه نسبت به حالتی که بخیه نشده بیشتر بر جای می ماند و تغییرات رنگ پوست آن نواحی بیشتر می باشد.

31-برای درمان جای سوراخها داروهای تجاری متععدی مانند کرم REVITOL   ,  و یا cicalfate استفاده نمود

ciclfate

32-ورو بدنبال لیپوساکشن پشت ساق پا امری بسیار شایع می باشد که با بالا نگه داشتن پا و قراردادن بالش زیر ساق پا و همچنین پوشیدن گن با پوشش ساق و ران بهبودی سریعتری را ایجاد می کند.

33-اگر بیمار دچار تورم ناگهانی یک پا شد می بایست سریعا به پزشک خود اطلاع دهد تا از لحاظ پدیده ای بنام DVT  بررسی شود هرچند این پدیده بعد از لیپوساکشن نادر می باشد.این پدیده بیشتر در خانهایی اتفاق می افتد که از داروهای ضد باردادری استفاده می کنند و سابقه ایجاد لخته خونی در سیاهرگهای پاهایشان دارند ممکن است اتفاق بیفتد.

34-ورم دستها بدنبال لیپوساکشن بازو ها معمولا اتفاق می افتد که علت آن می تواند زیاد محکم بسته شدن  یا تنگ بودن گن باشد که در ان صورت با تعویض گن و بالانگهداشتن دستها بهبود می یابد.

34-ویزیت های بعد از عمل لیپوماتیک شامل روز بعد از عمل برای تعویض پانسمان اولیه می باشد و در مرحله بعد یک هفته بعد می باشد که روند ترمیم و اثر گن می بایست بررسی گردد.برای تعویض پدهای جاذب و انجام ماساژ های تخلیه لفناوری و خروج مایعات و همچنین استفاده از دستگاههی LPG  و RF  شما می توانید در صورت تمایل با مسولین این امر در ویتاکلینیک تماس حاصل بفرمایید .ویزیت سوم یک ماه بعد از عمل

35-در بعضی از بیماران بدنبال ایجاد ورم بعد از عمل درجاتی نا همسطحی پوست را تجربه می کنند که بدنبال رفع تورم این قضیه بهبود می یابد.

36-بیماران باید این نکته را مد نظر قرار دهند که نتیجه نهایی عمل لیپوماتیک سه ماه بعد از عمل مشخص می شود لذا تا این مدت بیماران می بایست صبر و حوصله پیشه کنند تا تورم بصورت کامل از بین برود و همچنین جمع شدگی پوست حاصل گردد

37-بر اساس تحقیقات انجام شده در آمریکا 5  الی 10 درصد  بیماران ممکن است بعد از عمل لیپوساکشن نیاز به Touch-Up    یا به عبارتی رتوش داشته باشند که عموما این بر اساس درخواست بیماران صورت می گیرد تا به نتیجه مطلوبشان برسند.این کار حتی المقدور تا چندین ماه نباید انجام شود چرا که برای بهبود افتادگی پوست و رفع ورم نواحی ماهها وقت لازم است و عملا نتیجه عمل بیمار یک ماه بعد از لیپوساکشن و 6 ماه بعد از لیپوساکشن متفاوت است .احیانا اگر پزشک بعد از شش ماه تصمیم گرفت که رتوش را برای بیمار انجام دهد این به دو راه امکان پذیر است 1- برداشت چربی بیشتر 2- برداشت چربی از نواحی دیگر و تزریق آن در نواحی گود افتاده .این نکته را نیز باید مد نظر قرار داد که چربی تزریقی در بدن بخصوص در نواحی ای که حرکت زیاد دارد مانند قسمت خارجی ران دائمی نمی باشد لذا می بایست هنگام برداشت چربی مقدار بیشتری را استخراج کرد که مابقی آن برای نیاز احتمالی در آینده فریز کرد.این نکته نیز باید مد نظر قرار داد که مقداری از چربی تزریق شده در فرایند ترمیم نواحی جذب می گردد.

38  -  در صورتیکه قبل از اتمام مایعات سوراخها بسته شود مایع در محل تجمع می یابد که به صورت بزرگ شدن تدریجی ناحیه عمل ، تشدید درد و گاها قرمزی پوست می شود که بایستی محل برش را مجددا باز کرد . در صورتیکه خود قادر به باز کردن آن نبودید به پزشکتان اطلاع دهید.

39 - هنگامی که ترشح مایع تمام شود و  به مدت ۲۴ ساعت از محل برش مایعی خارج نشود نیازی به پانسمان مجدد نیست.

-40 - از پدهای گرمایی یا آیس بگ استفاده نکنید.

41-هر چه حجم چربی تخلیه شده بیشتر باشد احتمال کبود شدگی  بیشتر است ولی بعد از ۲ هفته بتدریج رفع میشود.

42- خارش ممکن است چند روز بعد از لیپوماتیک برای بیمار ایجاد شود  که جهت رفع آن می توان  از قرص هیدروکسی زینک استفاده کنید.

43-اختلالات قاعدگی بعد از لیپوماتیک تا مدتی  ممکن است دیده شود.

44 -حالت تهوع و بی اشتهایی تا چند روز شایع است در صورت تهوع شدید از قرص متوکلوپرامید استفاده کنید.

سوالهای رایج:

چه موقع میتوان ورزش رابعد لیپوماتیک  شروع کرد؟

پیاده روی را میتوان از روز اول شروع کردولی ورزش هایی که فشار خون را بالا میبرنند تا یک هفته بعد لیپوماتیک نباید شروع کرد.

کی ورم بعد از عمل کاهش می یابد؟تا ۸ هفته طول میکشد تاکاهش پیدا کندو نتیجه اصلی تا ۶ ماه طول می کشد..

چگونه میتوان نتیجه بعداز لیپوماتیک  را بهتر کرد؟

دوری جستن از غذا های نمکی و چربی در ماه اول از لیپوماتیک ایده ال است ماساژ بعد لیپوماتیک با لوسیون در کاهش ورم کمک میکند.

چه موقع میتوان بعد لیپوماتیک رانندگی کرد و یا به سفر رفت؟

بعد از رفع درد میتوان رانندگی کرد و۲ هفته بعد هم میتوان به سفر رفت.

چرا بعد در اوردن گن دچار سرگیجه میشویم؟

گن وقتی برداشته میشود مخصوصا در قسمت پاها باعث افت فشار میشود لذا توصیه به ۱۰ دقیقه دراز کشیدن بعد در اوردن گن لیپوماتیک میشود.

تا چندروز بعد عمل لیپوماتیک ترشح مایع ادامه دارد؟ 

۵ تا ۱۰ روز ترشح خونابه ادامه دارد که بسته به محل عمل و حجم چربی تخلیه شده دارد.

ایا اختلال قاعدگی بعد لیپوماتیک  نرمال است؟

جلو یا عقب افتادن قاعدگی و همچنین تب مختصر بعد لیپوماتیک به علت رفلکس بدن به ترومای لیپوماتیک می باشد

لیپوماتیک - لیپولیز - اولترازد - پیکر تراشی - چگونه لاغر شویم

طراحی وب سايت و ميزباني وب : توسط گروه سايت سازیجوملا
بهینه سازی کارونت