پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

Lines, Ridges, and Wrinkling 2 Weeks After Abdominal Lipo   سوال : از دو هفته بعد از عمل...

گالری عکس قبل و بعد لیپوماتیک

گالری عکس قبل و بعد لیپوماتیک

 بازدیدکنندگان محترم کلینیک تخصصی ویتا کلینیک در راستای حفظ حریم شخصی افراد و همراستا با...

لیپوماتیک

لیپوماتیک

شماره موبایل جهت مشاوره رایگان 09199395613 ( تماس از طریق وایبر ، واتس آپ ، تلگرام امکان پذیر...

سوال های متداول

سوال های متداول

  سؤال: چربي هاي ليز شده در روش( لیپوماتیک )   NIL به چه صورتي هستند؟ پاسخ: در...

آمار بازدید سایت

امروز
دیروز
هفته گذشته
کل بازدید
972
1944
5603
1062232
2017-03-28 08:53:00

عضویت در خبرنامه

توصیه های بعد لیپوماتیک

لیپوماتیک

  

     ملاحظات بلافاصله پس ازعمل لیپوماتیک

به علت اثر داروهاي بي حسي و آرام بخش های بکار برده شده حین عمل ، توصیه می گردد بيمار با يک همراه محل كلینیک ترك كند.

 رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک 

 

اگر تخليه چربي و لیپوماتیک  با بي حس كننده موضعي انجام شده است که عموما به اینگونه است ، بيمار مي تواند فوراً به رژيم غذايي معمول خود بازگردد.

سایر ملاحظات بعد از لیپوماتیک

به مقدار كافي آب، آب ميوه يا نوشيدني هاي غيرالكلي براي جلوگيري از اتلاف آب بدن بنوشد. از خوردن نوشيدني هاي الكلي، به مدت 48 ساعت قبل و بعد از جراحي اجتناب شود.

استراحت مطلق براي چند ساعت اول بعد از جراحي لیپوماتیک پيشنهاد می شود و تا 18 ساعت رانندگي نباید انجام شود.

در روز يا عصر تخليه چربي با لیپوماتیک ، پياده روي كوتاهي اگر تمايل داشته باشد، مي تواند انجام دهد. در صورت شلي اوليه زياد پوست در ناحيه شکم تا 3 الي روز بيمار را از نشستن 90 درجه بايد منع کرد زيرا پوست شل شده چين خورده و مايعات در بين سپتوم هاي آن محبوس شده و به همراه سروماي تشکیل  شده سبب سفتي پوست زير شکم می شود . اين مشکلي است که  خيلي از پزشکان پس از تخليه چربي با آن مواجه مي شوند و دنبال راه حلي براي آن می گردند .

براي جلوگيري از اين امر به بيمار توصيه می شود که در اين مدت بيشتر دراز کشیده ،راه برود يا براي نشستن لم دهد.

روز بعد از تخليه چربي با ليپوماتيک بيمار مي تواند خود را درگير فعاليت هاي فيزيكي روزانه خود کند . همچنين مي تواند 2 تا 4 روز پس از درمان به ورزش يافعاليت فيزيكي خود باز گردد. پيشنهاد  می شود كه با 25 درصد از شدت ورزش نرمال خود آغاز كند و سپس فعاليت روزانه ورزشي را با حوصله افزايش دهد. هرچه

تحرک بيمار در روزهاي اول بيشتر باشد تخليه مايعات بهتر صورت م يگيرد.

پوشيدن گن هاي ويژه تخليه چربي

بعد از لیپوماتیک براي ترغيب درناژ (تخلیه ) مايعات از محل هاي برش و جلوگيري از تورم پس از تخليه چربي مي بايست بعد از لیپوماتیک پوشيدن گـِـن (Garment) ويژه ، متناسب با سايز بيمار تجويز نمود تا بلافاصله پس از پانسمان شدن بر تن وي پوشيده شود.

با آغاز روز بعد از جراحي بيمار مي تواند گن را فقط روزانه براي رفتن به حمام بيرون آورده، گن را شسته و پس از خشک شدن مجدداً بپوشد و پوشيدن مداوم گن را بايد تا 24 ساعت بعد از اينكه درناژ مايعات كاملاً متوقف شد، ادامه دهد.

پوشيدن گن پس از درمان با ليپوماتيک فقط به مدت 7 تا 10 روز توصيه می گردد  و پس از آن اجازه داده

می شود تا پوست فشرده نشده و به طور عرضي شروع به كشيده شدن نمايد.

بيماران ممكن است احساس سرگيجه مختصري را در صبح روز بعد از تخليه چربي، تجربه نمايند كه معمولاً به هنگام درآوردن لباس ها و يا تغییر وضعيت سريع از حالت نشسته به ايستاده رخ می دهد. در اين حالت بيمار بايد سريعاً در حالت نشسته يا درازكش قرار بگيرد.

غش کردن با دیدن خون (از حال رفتن)

بعضي افراد با ديدن خون از حال مي روند. چنين افرادي بايد هنگام تعويض پانسمان هاي خوني شده و لباس هايشان پيش بيني اين مشکل را کرده  و مراقب باشند.

ازحال رفتن بعدازادرارکردن

صبح بعد از زايمان، خانم باردار اگر سريعاً بعد از ادرار ک ردن بايستد، با خطر از حالرفتن مواجه است که آن سنكوپ بعد از ادرار ک ردن مي گويند. موقعيت مشابه صبح بعد از تخليه چربي مي تواند اتفاق بيافتد. بيماري که  تخليه چربي انجام داده است بايد بعد از ادرار ک ردن در 24 ساعت اول پس از عمل به آرامي بايستد. به منظور اجتناب از آسيب ديدگي جدي ناشي از افتادن، اگر سرگيجه اتفاق افتد، بيمار بايد نشسته يا فوراً روي زمين دراز بكشد. پيشنهاد  می شود ود كه بيماران درِ حمام يادستشوئي را قفل نكنند تا هنگام لزوم به آنها كم كشود.

بايد انتظار خروج مقدار زيادي خونابه و ماده بي حسي را از محل هاي برش در طي 24 تا 48 ساعت اول بعد از تخليه چربي داشته باشد.

 در كل، هر چه درناژ و تخليه مايعات بيشتر باشد، كبودي و تورم كمتري رخ مي دهد. در 24 تا 48  ساعت اول توصيه مي شود علاوه بر پانسمان از پد هاي بسيار جاذب بر روي نواحي درمان شده و زير گن استفاده شود. بعد از اينكه بيشتر درناژ متوقف شد، بيماران فقط نياز به قرار دادن پدهاي جاذب بر روي برش هايي دارند ک ه مايع از آنها تخليه مي شود.

مراقبت از زخم وحمام کردن

بيمار بايد بعد از لیپوماتیک بريدگی ها  را تميز نگه دارد. پس از 48 ساعت اولیه  دو بار در روز حمام کردن  توصيه می شود . پس از شستن دستها  ابتدا بايد پوست محل تخليه چربي را مقداري ماساژ داده تا به درناژ کمک  شود سپس بريدگ يها را به آرامي با آب و صابون شسته و بعد با حوله تميزي خشک كرد.

محل برش را دوباره پانسمان کرده و از پد هاي جاذب جديد استفاده شود. هنگامي كه به مدت 24 ساعت از محل برش مايعي تخليه نشود، ديگر نيازي به پانسمان کردن  و استفاده از پد نيست.

آنتی بیو تیک هايي براي پوشش باكتر يهاي گرم مثب ت و گرم منفی  به مدت يک هفته تجويز می شود .

به بيمار توصيه می شود که  اگر نشان هاي از عفونت مانند تب، ترشحات بودار يا قرمزي كانوني، تورم يا درد در ناحيه درمان شده ديد، با پزشک تماس بگيريد.

نبايد از آیس پک هاي گرمايي براي پوست ناحيه درمان شده استفاده شود.

نيازي به استفاده از محلول هاي ضدعفوني کنند  يد-دار مثل بتادين بر روي محل هاي برش نيست زيرا مكان هاي بريدگي بدون اين محلول ها سريع تر و بهتر بهبود مي يابند. در آب حمام، جكوزي، استخر يا دريا حداقل تا 7 روز بعد از درمان براي كاهش خطر عفونت نبايد شنا کرد .

تهوع و استفراغ از جمله عوارض جانبي هستند كه ممكن است پس از تخليه چربي رخ دهند. تهوع مي تواند با آنتی بیوتیک ، لورازپام يا بی حس  كننده هاي موضعي ايجاد شود.

بي نظميهاي قاعدگي

بي نظمي هاي قاعدگي ممكن است براي يک ماه يا بيشتر بعد از تخليه چربي اتفاق افتدتأخير يا تسريع قاعدگي ماهانه عارضه جانبي هر عملي مي تواند باشد.

بالا رفتن دما در طول 48 ساعت اول پس از عمل، نتيجه طبيعي واكنش بدن به تروماي ناشي از تخليه چربي است.

تورم والتهاب   

تورم، التهاب و زخم شدن از عوارض شايع تخليه چربي هستند. براي کاهش  ورم و التهاب مي توان دو عدد تيلنول هر 4 ساعت تجويز نمود. احساس ناراحتي و زخم زير پوست تا روز دوم بعد از تخليه چربي ممکن است بيشتر شود و سپس روزانه بهبود مي يابد.

اجتناب ازمصرف آسپرين وايبوپروفن

به مدت سه روز بعد از تخليه چربي با لیپوماتیک ، استفاده از آسپرين، ايبوپروفن يا NSAIDS داروهاي ضد التهاب غيراستروئيدي( مانند بومزين، آناسين يا نوپرين ممنوع است.

NSAIDS  می توانند خونريزي را با آسيب به ساختار پلاك تها را افزايش دهند. همچنين پاسخ ايمني به عفونت را با آسيب به ساختار گلبو لهاي سفيد خون پائين م يآورند.

كبودشدگي به دنبال تخليه چربي با ليپوماتيک كمتر از ساير روش هاي تخليه چربي است. اگر چه، هر چه حجم چربي تخليه شده بيشتر باشد، ريسک كبودشدگي، بيشتر خواهد بود. احتمال و ميزان كبودي از فردي به فرد ديگر متغير است.

دردوتورم

درد و تورم به دليل واكنش التهابي به تروماي ناشي از تخليه چربي ممكن است اتفاق افتد و 5 تا 10 روز بعد از درمان افزايش يابد. هرچه روش انجام درمان کم تهاجمی تر باشد درد و تورم پس از آن بيشتر خواهد بود.

خارش

خارش نواحي درمان شده، چند روز بعد از تخليه چربي ممكن است به عنوان بخشي از فرايند عادي بهبود اتفاق افتد. براي بهبود اين حالت، مي توان از تجويز داروهاي ضد خارش استفاده کرد.

 

توصیه های لازم بعد از عمل

1-      بعد از اتمام عمل از نوشیدنی های غیر الکلی به مقدار زیاد استفاده کنید ( آب آناناس تازه ، آب مرکبات تازه مانند پرتقال تازه ، و ...) مصرف مایعات به مقدار کافی می تواند میزان ضعف و کاهش فشار خون احتمالی بعد از عمل را کم کند .استفاده از نوشابه و مواد غذایی با نمک زیاد مانند سوسیس کالباس و دوغ را برای یک هفته بسیار محدود نمایید

2-      . بهتر است پس از عمل بیمار به جای استفاده از مواد غذایی پر کالری از غذاهای پر پروتئین ، میوه جات و سبزیجات تازه استفاده کنند  توصیه می شود از جوجه ،کباب برگ ماهی میگو و  مواد پروتئینی در طی دوهفته اول بعد از عمل بیشتر استفاده نمایید .

3-      استراحت مطلق فقط ای چند ساعت اول توصیه می شود و بعد از چند ساعت پیاده روی کوتاهی داشته باشید و پیاده روی را در روزهای بعد نیز ادامه دهید.(حد اقل سه بار در روز هر بار نیم ساعت )

4-      3 تا 5 روز از نشستن 9 درجه (مستقیم) اجتناب نموده و بیشتر دراز بکشید یا لم بدهید چرا که در حالت نشستن عمودی امکان جوش خوردن پوست بصورت ناصاف وجود دارد .

5-      از روز بعد از عمل فعالیت فیزیکی روزانه را آغاز کنید.

6-      2 تا 4 روز بعد از درمان می توانید کار خود را ضمن رعایت موارد فوق آغاز نمایید.

7-      تا سه روز بعد از عمل حمام نروید .

8-      حداقل تا سه  هفته از سیگار کشیدن خودداری نمایید .مصرف الکل بعد از عمل شانس خونریزی را افزایش می دهد

9-      از بعد از عمل گن مناسب بپوشید و آن را فقط برای رفتن به حمام یا شستشوی آن خارج نموده و بعد از خشک شدن مجدداً بپوشید.پوشیدن شبانه روزی و مداوم گن را باید تا دو هفته بعد ازعمل ادامه داد و از بعد از پایان هفته دوم می توان شبها هنگام خواب گن را در آورد ولی در طول روز پوشیده شود .در کل توصیه می شود برای عمل شکم و پهلو یا ران برای شش هفته گن پوشیده شود ولی برای عمل بازو تا یکماه کفایت می کند و برای غبغب تا دو هفته کافی می باشد. در خصوص افرادی که شلی پوست و شکستگی پوست دارند پوشیدن گن بجای شش هفته بین 8 تا 12 هفته لازم می باشد تا میزان جمع شدگی پوست به میزان مطلوب تر برشد.

10-  لازم به توضیح است که در آوردن گن زیاد باعث افزایش تورم و شانس ایجاد سروما می گردد که ایجاد درد می کند و درمان آن فرایندی است با مشکلات خاص خود ، لذا پوشیدن مرتب گن اکیدا توصیه می شود .

11-  از بعد از عمل به مدت چند روز دفع ترشحات خونابه ای وجود دارد که طی روز های آتی بعد از عمل به مرور کمتر می شود و تغییر رنگ می دهد و به رنگ زرد در می آید .توجه شود تا زمان زرد رنگ شدن مایعات خارج شده ماساژ آرام جهت تخلیه خونابه ها بصورت دو الی سه بار در روز لازم می باشد .

12-  انجام مرتب ماساژ لنفاوی بعد ار عمل بسیار لازم می باشد و عدم انجام آن توسط بیمار موجبات تورم درد زیاد و عوارض خاص خود مانند ناصافی پوست را به دنبال خواهد داشت .

13-  سوراخ های پایینی در ناحیه شکم ، ران و بازو محل خروج مایعات می باشد لذا باز ماندن این سوراخها تا زمان زرد رنگ شدن ترشحات لازم می باشد و با ماساژ مکرر ودفع مایع از سوراخها می بایست مانع از بسته شده سوراخها شد.

14-  داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید.

15-  در 24 تا 48 ساعت اول تخلیه مایعات از محل بیشتر می باشد و هر چه تخلیه مایعات بیشتر باشد تورم و کبودی کمتری خواهید داشت. بنابراین باید با ماساژ محل عمل به سمت پایین در حمام ( منظور اینست که در حمام مایعات تخلیه شود نه اینکه دوش گرفته شود ) به تخلیه هر چه بیشتر مایع از محل عمل کمک کرد زیرا مایع باقیمانده از بسته شدن منافذ باعث درد و بزرگی سایز شده و به کندی بوسیله بدن دفع میگردد.

16-  در صورت انجام عمل بر روی ران و یا ساق ، حتی المقدور طی روز و شبها پاهای خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید.(با قرار دادن دو بالش زیر ساق و زانو در هنگام خواب )

17-  در صورتیکه قبل از اتمام مایعات سوراخها بسته شود مایع در محل تجمع می یابد که به صورت بزرگ شدن تدریجی ناحیه عمل، تشدید درد و گاهاً قرمزی پوست می شود که بایستی محل برش را مجدداً باز کرد. در صورتیکه خود قادر به باز کردن آن نبودید به پزشکتان اطلاع دهید.

18-  هنگامی که ترشح مایع تمام شود و به مدت 24 ساعت از محل برش مایعی خارج نشود نیازی به پانسمان مجدد نیست.

19-  از پدهای گرمایی یا آیس بگ استفاده نکنید.

20-  تا بسته شدن کامل منافذ از نشستن در وان ، استخر ، سونا و یا شنا در دریا یا آبهایی که احتمال آلودگی دارد اجتناب کنید.

21-  برای کاهش درد از قرص  استامینوفن کدئین  هر شش ساعت یک عدد  استفاده کنید و نیم ساعت قبل از تعویض پانسمان و ماساژ از یم عدد شیاف دیکلوفناک استفاده نمایید .

22-  هر چه حجم چربی تخلیه شده بیشتر باشد احتمال کبود شدگی بیشتر است و لی بعد از 2 هفته بتدریج رفع می شود.

23-  بعد از عمل خارش ممکن است وجود داشته باشد که جهت رفع آن از قرص هیدروکسی زینک استفاده کنید.

24-  در صورت بروز تب ، خروج ترشحات بد بو و چرکی به پزشک اطلاع دهید.

25-  اختلالات قاعدگی بعد از لیپوماتیک به مدت کوتاه ممکن است دیده شود.

26-  حالت تهوع و بی اشتهایی تا چند روز شایع است در صورت تهوع شدید از قرص متوکلوپرامید استفاده کنید.

27-  یکی از داروهایی که در بسیاری از منابع علمی در مورد آن ها تاکید شده است ویتامین C می باشد. توصیه شده است بیمار یک هفته قبل از عمل ، روزانه یک گرم ویتامین C مصرف کند و این کار را تا یک هفته قبل از عمل ادامه دهد .این کار می تواند باعث کاهش تورم بعد عمل شود.

28-  تجربه نشان داده است که بیمارانی که قبل و بعد از عمل ، از آناناس طبیعی ، آب کرفس و کلم استفاده می کنند ، کمتر دچار ورم و کبودی می شوند .

29-  برای کمرنگ شدن جای سوراخها داروهای متعددی وجود دارد 1-ژل کانتراکتوبکس Contractubex  .چندین روز بعد از عمل که سوراخهای ایجاد شده بسته شدند می توان روزی دو الی سه بار این ژل را روی سوراخها مالید .2-کرم سیکافلیت Cicalfate  مربوط به شرکت Avene  چندین روز بعد از عمل که سوراخهای ایجاد شده بسته شدند می توان روزی دو الی سه بار این کرم  را روی سوراخها مالید . 3-پماد آلفا یا رژودرم . چندین روز بعد از عمل که سوراخهای ایجاد شده بسته شدند می توان روزی دو بار  روی سوراخها مالید.

30-  مصرف کپسول آناهیل (گرفته شده از آناناس )  بعد عمل توصیه می شود .آناهیل اثرات  بهبود دهنده زخم و اسکار- اثرات ضد التهابی دارد . روزانه 1-2 کپسول به فاصله یک ساعت قبل یا بعد از غذا مصرف شود.

31-کبود شدگی بعد از لیپوساکشن عموما اتفاق می افتد و حداکثر آن طی هفت الی ده روز بعد از عمل می باشد .این کبودی ها طی دو الی چهار هفته بعد از عمل به مرور از بین می رود

32- گاها در بعضی از بیمارن بدنبال لیپوساکشن شکم و علی الخصوص برداشت چربی نواحی بالا و اطراف عانه pubic fat دچار تورم و کبودی در ناحیه آلت تناسلی و پوست اطراف بیضه و در خانم ها اطراف نواحی تناسلی می گردند.این قضیه در ظاهر ترسناک می باشد ولی این قضیه به پیچیدگی ظاهر متورمش نمی باشد و طی ده الی روز الی دو هفته از بین می رود.در صورت بروز این مورد توصیه می شود حرکات و فعالیتهای بیمار تا سه روز محدود شود .

33-پوشیدن گن باید به گونه ای باشد که تحت هیچ شرایطی گن دچار چین نشود چراکه این قضیه می تواند منتج به بد جوش خوردن پوست و ایجاد شیار ظاهری در سطح پوست شود مانند عکس زیر

IJPS-46-377-g009

 

34-توصیه می شود برای شکل گیری بهتر ناف بعد از عمل به مدت ده روز روی ناف با پد فیبری پوشیده گردد

سوالهای رایج

چه مدت بعد از عمل لیپوماتیک باید گن پوشید؟ هر چه ناراحتی در زمان گن پوشیدن بیشتر باشد نتیجه خوب هم بیشتره توصیه به پوشیدن 2 تا 3 هفته گن تنگ و 4 تا 6 هفته گن شل تر می باشد.

چه موقع می توان ورزش را بعد عمل شروع کرد؟

پیاده روی را می توان از روز اول شروع کرد ولی ورزش هایی که فشار خون را بالا می برنند تا یک هفته بعد لیپوماتیک نباید شروع کرد

کی ورم  بعد از عمل کاهش می یابد؟ تا 8 هفته طول میکشد تا کاهش پیدا کند و نتیجه اصلی تا 6 ماه طول می کشد.

چگونه میتوان نتیجه بعد از عمل را بهتر کرد؟

دوری جستن از غذاهای نمکی و چربی در ماه اول ایده ال استو  ماساژ بعد عمل با مالیدن روغن زیتون و یا روغن بچه به کف دست و انجام ماساژ تخلیه ای به  کاهش ورم کمک میکند

چرا در نواحی عمل  شده حس سوزن سوزن پدن وجود دارد؟

تغییر حس پوستی بعد از این عمل شایع میباشد و گاهاً تا 6 ماه طول میکشد به حالت طبیعی برگشت نماید.

کمبودی ها چه مدتی بعد از عمل  طول میکشد؟

کبودی 2 هفته کامل طول میکشد 7 روز بعد عمل ،رنگ کبودی به ارغوانی مبدل می شود.

چه موقع میتوان بعد عمل رانندگی کرد یا به سفر رفت؟

بعد از رفع درد میتوان رانندگی کرد و 2 هفته بعد هم میتوان سفر کرد

چه موقع بعد عمل  میتوان سونا و استخر رفت؟

استفاده از استخر و سونا تا بسته شدن کامل سوراخها ممنوع است

چرا بعد در آوردن گن دچار سرگیجه میشویم؟

گن وقتی برداشته میشود مخصوصا در قسمت پاها باعث افت فشار میشود لذا توصیه به 10 دقیقه دراز کشیدن بعد از در آوردن گن میشود

تا چند روز بعد درآوردن گن دچار سرگیجه میشویم؟

5 تا 10 روز ترشح خونابه ادامه دارد که بسته به محل عمل و حجم چربی تخلیه شده دارد.

چه کارهایی نباید کرد؟

به هیچ عنوان ناحیه عمل شده را کمپرس سرد یا گرم نکنید

آیا اختلالات قاعدگی بعد لیپوماتیک نرمال است؟

جلو یا  عقب افتادن قاعدگی و همچنین تب مختصر بعد عمل به علت رفلکس بدن به تروما می باشد

از مدتی بعد از عملم زیر پوستم سفت شده.

از هفته دوم پس از لیپوماتیک ، بافت زیر جلد کمی سفتی پیدا می کند . این سفتی گذرا است و توصیه می کنیم روزانه زیر آب گرم به مدت 15 دقیقه ماساژ داده شود. استفاده بعد  عمل  بسیار خوب است و به نرمی پوست و یکنواختی آن  و همچنین کاهش تورم و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش ریسک شلی پوست کمک می کند. هفته ای 2 جلسه و در مجموع 10 جلسه بهتر است انجام گردد.

آیا بعد از عمل پوست دچار تغییر رنگ می شود؟

در مواردی که گن بسیار تنگ باشد و یا در افرادی که کبودی شدید بعد از عمل پیدا میکنند  یا در معرض قرار گرفتن زیاد مقابل آفتاب گاها این مشکل ایجاد میشود

گاها بعضی بیماران بعد عمل دچار گز گز در سطح پوست می شوند ویا بیحش شدن سطح پوست که ین قضیه طی یکسال بعد عمل بهبودی می باید

لیپوماتیک - لیپولیز - اولترازد - پیکر تراشی - چگونه لاغر شویم

طراحی وب سايت و ميزباني وب : توسط گروه سايت سازیجوملا
بهینه سازی کارونت